logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Jan Dohnálek překonal mrtvici, teď pomáhá ostatním

15/10/2015

Ve 48 letech upadl Jan Dohnálek po cévní mozkové příhodě na měsíc do kómatu. Když se probral, nemohl se hýbat ani mluvit a lékaři mu příliš šancí nedávali. Díky silné vůli a podpoře rodiny se dokázal z nejhoršího dostat.

Naučil se znovu chodit a po dvou letech se vrátil do práce. V počítačové firmě, kde byl zaměstnán v prestižní a dobře placené funkci, dal ale výpověď a založil neziskovou organizaci Ictus, která pomáhá lidem po mozkové mrtvici. 

Zásadní je podle Dohnálka pomoc s rehabilitací, podpora psychologa a možnost vrátit se zpět do plnohodnotného života. Podle Dohnálkových slov nezisková organizace Ictus pomohla už více než 600 lidí. Mnohým z nich asistovala také při hledání nové práce. 

Ictus se snaží především odstranit bloky, které má člověk po mozkové příhodě v hlavě. Organizuje ozdravné krátkodobé pobyty a také neobvyklé aktivity jako sjíždění vody nebo návštěvy lanového centra. „Děláme věci, které u nás nikdo jiný nedělá, upozorňuje Jan Dohnálek. 

„Ti lidé často leží a nechtějí nic dělat. Myslí si, že je to jejich konec. My přijdem a doslova je nakopneme do života, aby něco dělali. Jde o to, aby lidé žili a ne živořili. Abyste viděl, že se smějí a jdou dál a ne že sedí doma a bojí se vylézt ven," říká Jan Dohnálek. 

Více si poslechněte na rozhlas.cz

Archiv novinek