logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Záchranáři varují: nepodceňujte příznaky mrtvice

17/03/2015

Praha – Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody, rozhodují minuty. S tímhle upozorněním se včera obrátila na veřejnost Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů.

Sedm za den

Ne náhodou právě v úterý – na takzvané mrtvice, jak se lidově říká, byl totiž předchozí den mimořádně bohatý. „Během pondělka zasahovaly naše posádky u sedmi pacientů s příznaky cévní mozkové příhody,“ sdělila Deníku Ernestová. Upřesnila, že pacienty, které záchranáři převáželi z různých míst hlavního města na specializovaná oddělení nemocnic, byli čtyři muži a tři ženy ve věkovém rozpětí mezi 67 a 89 roky. Výjimkou však nejsou ani pacienti mladší.

Co ukáže tvář

Mezi příznaky patří nevolnost, malátnost, bolesti hlavy, ochrnutí poloviny obličeje, kdy padá oční víčko nebo ústní koutek či ochrnutí končetiny; vyskytují se také poruchy řeči či zraku. „Mozkovou příhodu nedoprovází většinou žádná bolest, a tak pacient i jeho okolí mají často tendenci podceňovat závažnost tohoto onemocnění,“ poznamenala Ernestová. Jde přitom o třetí nejčastější příčinu úmrtí v naší zemi – a v případě přežití hrozí kvůli poškození mozku doživotní postižení. Proto je třeba pacienta vždy co nejrychleji dopravit na specializované iktové centrum. A skutečně: rozhodují minuty. I sebemenší zdrženímůžerozhodovatnejen o životě a smrti, ale v případě přežití pacienta také o kvalitě jeho dalšího života. Proto má v těchto případech rychlá reakce pacientova okolí skutečně mimořádný význam.

Pomoc mohou zajistit i laici V případě podezření na mozkovou příhodu ihned volejte záchrannou službu na tísňové lince 155. Do jejího příjezdu uložte postiženého do polohy se zvednutou horní polovinou těla nebo alespoň hlavou, přiložte studený obklad na hlavu, zajistěte čerstvý vzduch. Dejte pozor na nebezpečí vdechnutí zvratků. Ležící pacienty natočte na bok.

Zdroj: Jiřina Ernestová, ZZS hlavního města Prahy

Více na: deník.cz

Archiv novinek