logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Koho klepne pepka? Čtyři rizikové faktory

27/10/2014

Hrozí vám mrtvice? Na následující čtyři rizikové faktory je dobré moc nemyslet, ale určitě je užitečné o nich vědět.

Podle nejnovějších průzkumů prý není jedna z pěti žen schopná vyjmenovat ani jeden příznak (mozkové mrtvice). Přitom mrtvicí onemocní až o 55 000 víc žen než mužů a umírají na ni dvakrát častěji než na rakovinu prsu. Dobrou zprávou je, že se jí dá předcházet. Je ale potřeba vědět, jaké chování k mrtvici vede a kdy k ní máme o něco blíž.

Když máte zvýšený krevní tlak

Vysoký tlak obecně je dost zdravotně rizikový. Nejhorší ale je, když začnete vysokým tlakem trpět během těhotenství. U některých žen se po dvacátém týdnu těhotenství totiž může vyvinout tzv. preeklampsie – onemocnění, jehož příznaky jsou zvýšený krevní tlak a bílkoviny v moči. Ano, preeklampsie sice obvykle zmizí do šesti týdnů po porodu, jenže riziko mrtvice se tím zvyšuje až dvojnásobně. Proto si nechte zkontrolovat tlak šest měsíců po porodu, abyste se ujistila, že je zpátky v normě

Pokud trpíte na migrény

Bolesti hlavy prý postihují čtyřikrát více ženy než muže a můžou zdvojnásobit riziko cévní mozkové příhody. Odborníci předpokládají, že lidé trpící migrénami mají zhoršenou funkci cév, které jsou pak náchylnější k mrtvici. Přestože v současnosti neexistuje lék na migrénu, můžete alespoň snížit celkové riziko (mozkové mrtvice) zdravou stravou, cvičením a také tím, že skoncujete s kouřením.

Pozor na hormonální antikoncepci

Několik studií prokázalo, že ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mají až dvakrát vyšší riziko postižení (mozkovou mrtvicí) než ty, které ji neberou. Hormony obsažené v pilulkách totiž zvyšují krevní tlak, a tím i riziko vytvoření krevní sraženiny. U zdravé ženy je výjimečné, aby samotná pilulka způsobila mrtvici, ale v případě, že se u vás vyskytly některé rizikové faktory, je možnost vzniku krevní sraženiny podstatně vyšší.

Srdeční arytmie

Pokud horní komory srdce bijí rychle a v nesouladu s dolními komorami – stav známý jako fibrilace, zvyšuje se riziko vzniku krevních sraženin, tedy mrtvice. Kontrolu si můžete udělat i v pohodlí domova tak, že si budete kontrolovat tep po dobu 60 sekund. Pokud zaznamenáte, že je nepravidelný a rychlejší než obvykle, zkonzultujte to se svým lékařem. Ten doporučí další vyšetření a případnou léčbu.

 

Zdroj: Blesk pro ženy

Archiv novinek