logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Nechcete, aby vás skolila mrtvice? Hlídejte si pulz a srdeční rytmus

23/10/2014

Ročně v Česku postihne mrtvice 35 tisíc lidí, až třetina zemře. Lékaři radí sledovat pulz a srdeční rytmus. Pro léčbu fungují v Česku speciální iktová centra. Předejít mozkové mrtvici mohou lidé tím, že si hlídají pulz a kontrolují pravidelnost srdečního rytmu. Podle lékařů se spojitost cévní mozkové příhody s nepravidelným chodem srdce podceňuje. A to i přesto, že nepravidelnost nazvaná fibrilace síní zvyšuje riziko mrtvice až pětkrát.
“Lidé, kteří zjistí nepravidelnost pulzu, nepřiměřeně rychlý nebo pomalý tep, by se měli nechat vyšetřit lékařem, včetně EKG,” řekl předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík v souvislosti se Světovým dnem mrtvice, který připadá na 29. října. Při fibrilaci síní se u části nemocných vytvoří v srdci krevní sraženiny. Pokud se dostanou krevním řečištěm do mozku, vytvoří překážku v zásobení okysličenou krví.
….
Příznaky mrtvice

- náhlá slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné straně těla
- pokles ústního koutku
- potíže s řečí nebo porozuměním řeči
- náhlá porucha zraku
- náhlá porucha rovnováhy nebo koordinace
- velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny

Zdroj: Hospodářské noviny

Více čtěte na: http://life.ihned.cz/zdravi/c1-62996410-nechcete-aby-vas-skolila-mrtvice-hlidejte-si-pulz-a-srdecni-rytmus

Archiv novinek