logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

V boleslavském iktovém centru pomáhá pacientům 39 nových přístrojů

20/10/2014

Už přibližně rok je v areálu Klaudiánovy nemocnice otevřené iktové centrum. Za dobu svého fungování už pomohlo několika desítkám pacientů ze zdravotními potížemi po cévní mozkové příhodě. O nemocné pečují zkušení lékaři, kterým se daří pacienty vracet zpátky do běžného života. S sebou si nenesou téměř žádné následky. Zdravotníci totiž používají metodu intravenózní trombolýzy. Pokud pacient splňuje předepsaná kritéria, lékař mu do žíly aplikuje lék, který může následky mozkové příhody eliminovat.

Jenže podmínek, kterým člověk musí vyhovovat, je celá řada. Mezi nejčastější patří, že od vzniku mozkové příhody do zásahu v iktovém centru nesmí uplynout více než tři hodiny, pacient nesmí být v bezvědomí, nesmí mít zhoubný nádor a musí splňovat ještě další podmínky.

„Pro pacienty je to často jediná možnost, jak jim můžeme pomoci. Jinak je léčba mozkové příhody a jejích následků velmi obtížná,” říká Jitka Kolombová, zástupkyně ředitele pro zdravotní služby Klaudiánovy nemocnice.

Náročná léčba jde ruku v ruce s moderním vybavenm centra. Kromě speciálních lůžek pro jednotku intenzivní péče s antidekubitními matracemi je potřebná také infuzní volumetrická pumpa. „Pacienti po cévní mozkové příhodě mohou být ve velmi těžkém stavu, někteří vyžadují komplexní péči včetně umělé plicní ventilace,” vysvětlila Jitka Kolombová s tím, že je u nich také vysoké riziko proleženin.

Nemocnice ale na vybavení centra neměla dostatek vlastních finančních prostředků. Proto minulý rok v listopadu požádala o příspěvek z operačního programu ministerstva zdravotnictví ve výši 12,5 milionu korun.

Z projektu Modernizace přístrojového vybavení iktového centra Klaudiánovy nemocnice nakoupí celkem 39 přístrojů, které pacientům pomáhají po mozkové mrtvici. Část z nich již slouží od letošního září, zbytek přibude na začátku příštího roku.

Zdroj: Boleslavský deník

http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/iktove-centrum-v-boleslavi-vysetruje-novymi-pristroji.html

Archiv novinek