logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Nepodceňujte příznaky cevní mozkové příhody

16/10/2014

Odhalit cévní mozkovou příhodu (CMP) může i laik a svojí rychlou reakcí může pomoci zachránit život. „Obecně by lidé neměli podceňovat viditelný náhlý pokles koutku úst, oslabení svalové síly na končetině a problémy s výslovností. To jsou nejčastější projevy cévní mozkové příhody,“ vysvětlil primář oddělení neurologie a iktového centra trutnovské nemocnice Richard Plný.

Na specializovaném iktovém centru jsou hospitalizovaní lidé s CMP a díky kvalitní léčbě a rehabilitaci se mohou vracet i do běžného života. Letos zde provedli již 28 trombolýz. „Trombolýza je léčebná metoda používaná k rozpuštění akutního uzávěru některé z mozkových tepen krevní sraženinou. Pokud je pacientovi provedena do čtyř a půl hodin od vzniku příhody, má pacient velkou šanci na další plnohodnotný život. Proto je tolik důležité, aby se na specializované pracoviště dostal pacient včas,“ vysvětlil primář. Do iktového centra přivážejí pacienty z regionu se spádovostí 160 tis. obyvatel z Trutnovska, Novopacka i Jilemnicka. V prvním pololetí zde hospitalizovali přes 200 pacientů s CMP.

Péče o cévní mozkové příhody v iktovém centru zahrnuje kromě vyšetření, léčby a rehabilitace také spolupráci s rodinou s ohledem k možnému novému handicapu pacienta, k řešení sociální problematiky i s ohledem na psychickou podporu. „Naše péče je tedy komplexní a je náročná pro lékaře i sestry, kterým děkuji za neformální a lidský přístup k nemocným i jejich rodinám,“ poděkoval Richard Plný. Lékaři a sestry neurologického oddělení se také neustále vzdělávají, např. v problematice léčby poruch polykání nebo v bazální stimulaci pacientů po CMP.

Více na: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Lide-by-nemeli-podcenovat-priznaky-cevni-mozkove-prihody-341882

Zdroj: Parlamentní listy

Archiv novinek