logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Ze světa: Fibrilace síní odhalena americkými vědci jako častá příčina CMP

26/06/2014

Fibrilace síní podle dvou velkých studií může vyústit v cévní mozkovou příhodu. Je proto nezbytné pacienty po mozkových příhodách dlouhodobě monitorovat, aby mohly být odhaleny případné arytmie. Vědci po otestování doporučují 30 dní screeningu. Více než polovina Američanů prožije každý rok mozkovou příhodu, kdy je přerušen přívod krve do mozku. Nejméně čtvrtina z nich nemá žádné zjevné příčiny. Nyní hned dvě velké studie navrhují, že mnoho z těchto mrtvicí bez známých příčin (až třetina) můžou být důsledky fibrilace síní. Nepravidelný tlukot srdce, který zůstane mnohdy nerozpoznán tak může být obávaným zabijákem.

Obě studie apelují na lékaře, aby aktivně vyhledávali příznaky fibrilace síní u pacientů, kteří trpí mozkovými mrtvicemi z neznámých příčin. Po těchto typech mrtvicí doktoři často předepisují aspirin, ten ovšem nemusí zabránit další mozkové příhodě. Tito pacienti vyžadují silnější antikoagulační medikaci.

Pacienti po mrtvici jsou klasicky monitorování 24 hodin, zda netrpí fibrilací síní. Studie však ukazují, že srdce musí být monitorováno mnohem déle, aby fibrilace síní jakožto příčina nemoci mohla být vyloučena. Doporučená délka monitorování pacientů je 30 dní. Takto dlouhá doba zatím není standardem, což by se však mělo změnit vzhledem k výsledkům studií, které odhalily vysoké procento pacientů s tichou fibrilací síní, jejímž prvním projevem je až samotná mozková mrtvice.

Více ve článku: Longer Heart Monitoring Backed for Stroke Patients

Zdroj: New York Times

http://well.blogs.nytimes.com/2014/06/25/longer-heart-monitoring-backed-for-stroke-patients/?_php=true&_type=blogs&_r=0

Archiv novinek