logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Ze světa: Švédští vědci sestrojili unikátní helmu pro rychlé rozpoznání CMP

17/06/2014

Speciální helmu umožňující rychle rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody (CMP) a její typ sestrojili švédští vědci. Informoval o tom dnes server BBC. Tento vynález by podle autorů mohl zrychlit stanovení správné lékařské diagnózy a zároveň tak zvýšit naději na uzdravení pacientů. Zařízení je zatím ve fázi testování.

Přístroj je založen na principu signálu mikrovln, podobných, jaké vysílají mikrovlnné trouby nebo mobily, jen mají mnohem slabší intenzitu. Tyto vlny dokážou vykreslit obraz situace v mozku.

První testování ukázalo, že zařízení umožňuje přesně rozlišit cévní příhodu způsobenou ucpáním mozkové tepny (ischemická cévní mozková příhoda) a cévní příhodou vzniklou kvůli krvácení z mozkové cévy (hemoragická cévní mozková příhoda), i když ne úplně ve všech případech.

Více se dočtete ve článku: Ve Švédsku testují přístroj na rychlé určení typu mozkové příhody

Zdroj: České noviny

http://magazin.ceskenoviny.cz/zdravi/zpravy/ve-svedsku-testuji-pristroj-na-rychle-urceni-typu-mozkove-prihody/1092373

Archiv novinek