logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

U mozkové příhody rozhodují minuty. Jak poznat příznaky?

10/02/2014

Cévní mozková příhoda patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. V České republice každým rokem postihne přes 40 tisíc lidí a každý den jich v průměru 32 zemře. Na rozdíl od předchozích let si s ní však lékaři dovedou lépe poradit. Rozhodující je včasná diagnóza a rychlý zásah na specializovaném pracovišti.
Na stránkách lidovky.cz si můžete dále přečíst, jak poznat příznaky:

Jak poznat příznaky mrtvice?

Rychlý test má čtyři kroky, anglicky se mu říká Face – Arm – Speech – Time

TVÁŘ - PAŽE - ŘEČ – ČAS

1) Vyzvěte svého společníka, aby se usmál. Pozorujte, zda u něj při úsměvu nedochází k poklesu koutku nebo se nesměje pouze na jednu stranu tváře2) Nechejte ho držet ruce v předpažení asi po dobu 10 vteřin. Všimněte si, zda nedochází k jejich pomalému poklesu či nejsou zcela nehybné.

3) Zjistěte, zda nemá poruchu řeči.

4) Pokud zaregistrujete aspoň jeden z varovných příznaků, přivolejte v co nejkratším čase rychlou záchrannou službu, která pacienta převeze do iktového centra.

 

V kvalitě léčby cévní mozkové příhody dnes podle lékařů patří Česká republika k nejlepším zemím na světě. „O něco málo před námi jsou jen severské země, Holanďani, Němci a Rakušani,“ říká doktor Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol.

Zdroj: lidovky.cz

http://relax.lidovky.cz/u-mozkove-prihody-rozhoduji-minuty-dbv-/zdravi.aspx?c=A140204_085059_ln-zdravi_ape

Archiv novinek