logo lictus

Společnost ICTUS o.p.s. se zaměřuje především na organizaci léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Organizace je zaměřena na aktivní život lidí po cévní mozkové příhodě. Kromě těchto aktivit se organizace věnuje i preventivní činnosti, které směřují k široké veřejnosti.

Přišlo to náhle

26/11/2013

Také se říká, že nečekaně blesk se rozvětvuje a bez varování. To ale většinou není pravda. Většina událostí najednou nepřichází. Stejně, jako každoroční sníh, kterým bývají naši silničáři zaskočeni. Dosti často si za své trable ale můžeme sami. Býváme sice včas varováni, že něco není v pořádku. My tomu ale nevěnujeme pozornost. Děláme ze sebe nezničitelné stroje.

Zanedbáme preventivní opatření. Přípravu “na sníh”. Některé události přicházejí opakovaně a zákonitě, některým lze zabránit, nebo se na ně připravit.

Cévní mozková příhoda patří naštěstí mezi ty, jejichž příchod můžeme značně ovlivnit. K mnohým CMP dochází zbytečně. Jestliže zanedbáváme tzv. rizikové faktory. Mezi ty známé patří vysoký krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu, cukrovka, špatný životní styl, některé srdeční nemoci a další, které věda a praxe objevují.

Proberu je o v samostatných článcích.

Dr.Lukáš, mail: lukas@protimrtvici.cz

Archiv novinek